info@rawapharm.com +421 948 328 589

Artičok

Artičok je tiež známy aj ako Cynara scolymus, artičok je jednou z najstarších liečivých rastlín na svete. Starí Egypťania považovali túto rastlinu za veľmi dôležitú. V prírodnej medicíne sa používajú lístky artičoku (nie časť, ktorá sa konzumuje) na stimuláciu obličiek a na stimuláciu toku v žlčových cestách a v žlčníku. Tradične sa klasifikuje ako "horká" a používa sa pri trávení.
Preukázalo sa, že listy z artyčoku znižujú hladinu cholesterolu (predpokladá sa, že interferuje v syntéze cholesterolu). Jedna štúdia preukázala zníženie celkového cholesterolu o 18,5% a LDL cholesterolu o 23% a nedávne klinické štúdie s listom artičoku predpovedajú, že táto rastlina sa stane primárnou liečbou pre hypercholesterolémiu (vysoký cholesterol).
Dyspepsia - nešpecifický termín pre rôzne abdominálne príznaky, vrátane poruchy trávenia alebo ťažkosti s trávením - je často liečená artičokom. Predpokladá sa, že jeho účinnosť je spôsobená  podporou toku žlče. Extrakt z listov artičoku má tiež schopnosť výrazne zvýšiť počet a veľkosť žlčových vezikúl v pečeňových bunkách, čo podporuje trávenie (najmä mastné potraviny) stimuláciou sekrécie žlče.