info@rawapharm.com +421 948 328 589

Vláknina slivková

Slivky majú silnú, sladkú chuť a lepkavú, žuvaciu textúru. Sú vysoko výživné a veľmi dobrým zdrojom vlákniny.
Slivky obsahujú tiež:
- Vitamín A - dôležité pre zdravú pokožku a vlasy a správny vývoj kostí
- Draslík - potrebný elektrolyt na udržanie normálneho krvného tlaku a funkcie srdca
- Železo - pre zdravé červené krvinky
- Vitamín C - dôležitý pre vývoj kostí, svalov, krvných ciev a zubov a potrebný na vstrebávanie železa
- Kyselina listová - nevyhnutná na reguláciu metabolizmu a na ochranu proti srdcovým chorobám a mŕtvici. Zvlášť dôležité pre seniorov, ktorí zvyčajne znížili hladinu kyseliny listovej v krvi
- Fytochemikálie  - slivky sú obzvlášť silné antioxidanty
Sušené slivky známe ako Prunus domestica bola predmetom mnohých štúdií o vysokom obsahu unikátnych nehlorogénnych a chlorogénnych fytonutrientov. Tieto látky sú klasifikované ako fenoly a ich funkcia ako antioxidanty je dobre zdokumentovaná. Tieto látky, ktoré zabraňujú poškodeniu buniek, sú obzvlášť účinné pri neutralizácii obzvlášť nebezpečného kyslíkového radikálu nazývaného superoxidový aniónový radikál a tiež ukázali, že pomáhajú predchádzať poškodeniu tukov na báze kyslíka.
Schopnosť sliviek odstrániť poškodenie v našich bunkách súvisí s ich obsahom beta-karoténu. Beta-karotén pôsobí ako antioxidant rozpustný v tukoch, čím eliminuje voľné radikály, ktoré inak spôsobia veľké poškodenie buniek a bunkových membrán.
Rozpustná vláknina sliviek pomáha normalizovať hladinu cukru v krvi tým, že spomaľuje rýchlosť, v ktorej potraviny opúšťajú žalúdok, a oneskorením absorpcie glukózy (formy, v ktorej sa cukor prepravuje v krvi) po jedle. Rozpustná vláknina v slivkách tiež podporuje pocit plnosti po jedle spomalením rýchlosti, ktorou potraviny opúšťajú žalúdok, a tak môžu tiež pomôcť zabrániť prejedaniu.