info@rawapharm.com +421 948 328 589

Zelený čaj

Existujú iba tri kategórie čajov; zelené, oolongové a čierne. Líšia sa len trvaním fermentácie. "Čierny" je plne fermentovaný, "oolong" je čiastočne kvasený a "zelený" nie je vôbec fermentovaný.
Zelený čaj má väčšie zdravotné benefity, pretože pri lisovaní listov sa zabraňuje oxidácii polyfenolového epigalokatechínového galátu (EGCG). Na rozdiel od toho, čierne a oolong čajové lístky sú vyrobené z fermentovaných listov, čo vedie k tomu, že EGCG sa premení na iné zlúčeniny, ktoré nie sú tak účinné pri prevencii a boji proti rôznym chorobám.
EGCG je silný antioxidant - najmenej 100 krát účinnejší ako vitamín C a 25 krát účinnejší ako vitamín E pri ochrane buniek a DNA pred poškodením, o ktorom sa predpokladá, že je spojená so srdcovou chorobou a ďalšími vážnymi chorobami. Tento antioxidant má tiež dvojnásobné množstvo resveratrolu, ktorý sa nachádza vo vysokých množstvách v červenom víne.
Existujú štyri primárne polyfenoly v zelenom čaji a sú často kolektívne označované ako katechíny. Výkonné antioxidanty, katechíny sa ukázali v nedávnych štúdiách ako účinné pri boji proti vírusom, starnutiu a zničeniu voľných radikálov, ktoré poškodzujú bunky, takže telo je náchylné k degeneratívnym ochoreniam.
Výhody zeleného čaju:
- Znižuje vysoký krvný tlak
- Znižuje hladinu cukru v krvi - polyfenoly zo zeleného čaju a polysacharidy sú účinné pri znižovaní hladiny cukru v krvi
- Znižuje hladinu cholesterolu - Predbežné štúdie naznačujú, že theaflavíny a iné flavonoidy, ktoré sa nachádzajú v zelenom čaji, blokujú tvorbu cholesterolu v tele a zvyšujú vylučovanie cholesterolu.
- Zabraňuje zubnému kazu - bakteriálne ničiace schopnosti zeleného čaju môžu pomôcť predchádzať otravám potravín a môžu tiež zničiť baktérie, ktoré spôsobujú zubný povlak.
Pomáha schudnúť - objavujú sa nové dôkazy, že zelený čaj môže pomôcť pri redukcii hmotnosti. Ukázalo sa, že metabolizuje tuky a jedna nedávna štúdia zistila, že muži, ktorým bola podávaná kombinácia kofeínu a extraktu zo zeleného čaju, spálili výrazne viac kalórií ako muži, ktorým sa podával len kofeín alebo placebo.