info@rawapharm.com +421 948 328 589

Damiana extrakt

Je to relatívne malý ker, ktorý môže dosiahnuť výšku 6,5 metra a má zväzovité, silne rozvetvené stonky. Listy sú malé, hladké a svetlo zelené a kvety malé a žlté. Nenápadné ovocie má hrubú škrupinu a tri komory.
Damiana má aromatickú vôňu a charakteristickú, mierne horkú chuť. Predpokladá sa, že má mierne stimulačné vlastnosti vďaka svojmu prchavému obsahu oleja (až do 1%), ktorý má zelenú farbu a má podobný zápach ako harmanček. Okrem prchavých olejov obsahuje alkaloidy, flavonoidy, kyanogénne glykozidy, triesloviny, živice a gumu. Listy a stonky, zhromaždené počas kvitnutia, sa používajú v medicíne.
Damiana bola prvýkrát použitá starými aztéckymi indiánmi.
Damiana je cenným posilňujúcim prostriedkom pre nervový systém a prospieva pri oslabení centrálneho nervového systému, od úzkosti a depresie až po neuralgiu. Je užitočná pri liečení astmy, bronchitídy, letargie a sexuálnych porúch a má najmä stimulujúci a posilňujúci účinok na funkcie súvisiace s mužským reprodukčným systémom, najmä tam, kde existuje sexuálna neadekvátnosť so silným psychologickým alebo emocionálnym prvkom. Predpokladá sa, že alkaloidy majú testosteronálny účinok a hoci sa považuje za "mužskú" bylinu, nie je kontraindikovaná u žien s oslabenými stavmi.
Ďalšie prínosy damiany pre zdravie;
- Zmierňuje depresiu a úzkosť
- Má diuretický účinok
- Pôsobí povzbudzujúco
- Pomoc pri menštruačných problémoch
- Mierne afrodiziakum
- Nervové tonikum
- Močová antiseptická látka
- Mierne preháňadlo