info@rawapharm.com +421 948 328 589

Vitamín B3 niacín

Všetky vitamíny B pomáhajú telu premieňať potraviny (sacharidy) na palivo (glukózu), ktoré sa "spaľuje" na výrobu energie. Tieto vitamíny B, ktoré sa často označujú ako vitamíny B komplexu, tiež pomáhajú telu metabolizovať tuky a proteíny. B komplex vitamínov sú potrebné pre zdravú pokožku, vlasy, oči a pečeň. Tiež pomáhajú pri správnej funkcii nervového systému.
Niacín tiež pomáha telu tvoriť rôzne hormóny súvisiace so stresom v nadobličkách a iných častiach tela. Niacín je účinný pri zlepšovaní obehu a znižovaní hladín cholesterolu v krvi.
Všetky vitamíny B sú vo vode rozpustné, čo znamená, že ich telo neuchováva.
Niacín sa od 50. rokov 20. storočia používa na zníženie zvýšených hladín LDL ("zlého") cholesterolu a triglyceridov (tuku) v krvi a je účinnejší pri zvyšovaní hladín HDL ("dobrého") cholesterolu v porovnaní s inými liekmi znižujúcimi hladinu cholesterolu.
Pretože niacín znižuje hladinu LDL a triglyceridov v krvi, môže pomôcť zabrániť ateroskleróze (stuhnutie artérií). Niektoré dôkazy naznačujú, že niacínamid (ale nie niacín) môže pomôcť oddialiť nástup na závislosť od inzulínu (inými slovami, oneskoriť čas, kedy by ste potrebovali užívať inzulín) pri cukrovke 1. typu. Pri cukrovke typu 1 imunitný systém tela omylom napadne bunky v pankrease, ktoré spôsobujú inzulín, a nakoniec ich zničia. Niacinamid môže pomôcť chrániť tieto bunky po určitý čas.
Jedna predbežná štúdia naznačila, že niacinamid môže zlepšiť príznaky artritídy, vrátane zvýšenej pohyblivosti kĺbov a zníženia množstva nesteroidných protizápalových liekov (NSAID). Môže tiež znížiť riziko Alzheimerovej choroby.